A különböző vagyonvédelmi rendszerek, mint például az áruvédelmi eszközök, behatolásjelző rendszerek vagy kamerarendszerek már néhány évtizede jelen vannak a kiskereskedelemben, azonban feladatuk eddig elsősorban a bűncselekmények megelőzésére és felderítésére korlátozódott. Az elmúlt években végbement robbanásszerű fejlődés lehetővé tette, hogy a telepített kamerarendszerek ne csak a fent említett feladatot, hanem azon felül az értékesítés fellendítésében is segítségre legyenek.

A mesterséges intelligencia, illetve Deep Learning fogalmak már ismertek lehetnek számunkra, hiszen egyre inkább átszövik világunkat, befolyásolják tevékenységeinket, hatásaival pedig nap mint nap találkozunk, gondoljunk csak az internetes hirdetésekre. Nincs ez másként a videotechnikában sem. Ezek a vizuális érzékelők roppant mennyiségű adatot képesek összegyűjteni, melyet kár volna nem hasznosítani.

Az informatikában végbement fejlesztéseknek köszönhetően a legújabb IP kamerák és rögzítők is képessé váltak olyan komoly erőforrást igénylő számítások elvégzésére, melyeket korábban csak nagy teljesítményű számítógépek tudtak megtenni, lehetővé téve így azt, hogy Deep Learning technológiának köszönhetően az alkalmazott analitikák például csak az emberi tevékenységeket vegyék figyelembe.
A következőkben azt fogom bemutatni – kihegyezve a kiskereskedelemre, hogy jelenleg milyen megoldások léteznek a videotechnikában, melyek segíthetnek az információgyűjtésben és ezen adatok feldolgozásában, kiértékelésében.

Emberszámlálás

Egy üzlet értékelését sok szempont alapján elvégezhetjük, lehet az a pénzügyi forgalom, vásárlások száma, eladott termékek száma vagy akár a látogatók száma.
Utóbbi mérésében lehetnek segítségünkre azok a speciális kamerák, melyek képesek akár 99%-os pontossággal mérni a ki és belépők számát.
A hagyományos infrasorompók legnagyobb hátránya – melyeket a belépési pont oldalfalaira szerelnek fel, hogy több ember egyidejű belépése során nem képesek azokat érzékelni, így csak egy belépőnek számítja őket.

Az emberszámláló kamerák ezzel szemben a megfigyelendő terület fölé kerülnek, így a teljes terület jól belátható, tömeges be és kilépés esetén is elkülöníthetők a személyek, azaz pontos számadatokat kapunk.

A kamera látómezőjében kijelölhetünk egy figyelendő területet és azon belül elhelyezhetjük azt a képzeletbeli vonalat, melynek átlépése számlálást eredményez.
A duál szenzor lehetővé teszi, hogy háromszögelési technológia segítségével a belépő személy megközelítő magasságát is meghatározzuk, így amennyiben szükséges magassági szűrét is bekapcsolhatunk, ha például gyerekek belépését nem akarjuk számolni. A Deep Learning technológiának köszönhetően a betáplált adathalmaz alapján csak az emberi alakot veszi figyelembe, más tárgyak vagy élőlények mozgását figyelmen kívül hagyja. Ezen kívül képest azt is figyelni, hogy az érzékelési területen belül bóklászó embert ne számolja többszöri be vagy kilépésnek.

Az eltárolt adatokból nap/heti/havi/éves bontásban készülhetnek kimutatások, hogy mikor mennyi látogatója volt az üzletnek. Ezek az adatok segíthetnek optimalizálni az üzlet nyitvatartási idejét vagy a csúcsidőszakok humán erőforrás beosztását.

Hőtérkép készítés

Amikor a vásárló belép egy üzletbe, az eladókat érdekli, hogy mely termékek keltik fel leginkább a látogató figyelmét, mely útvonalakat járják be, hol állnak meg leginkább.
A hőtérkép készítésére alkalmas IP kamerák – elsősorban panoráma kamerák – részletes információkkal szolgálhatnak a tulajdonosoknak ezekben a kérdésekben.

Az intelligens kamerák által begyűjtött adatok alapján elkészített grafikus hőtérképre pillantva azonnal alapvető információk birtokába kerülünk arról, hogy az üzlet mely részei milyen mértékbe kerülnek bejárásra. A széles színskálát használva elkészített kimutatás minden további számadat nélkül is beszédes, hiszen láthatjuk a forró pontokat, ahol sok ember megfordul, illetve a holt zónákat, ami egyáltalán nem vonzza a  vásárlókat. Természetesen ennél jóval több információhoz juthatunk az adatbázisból, mint például az egyes pontokon töltött átlagos idő, vagy milyen nyomvonalon haladtak el.

Ezt a szolgáltatást elsősorban arra használják a kiskereskedelemben vagy múzeumokban például, hogy megtalálják a legjobb pozíciót azoknak a tárgyaknak, amelyre fel akarják hívni a figyelmet, vagy pedig mérni szeretnék, hogy mely termékkategóriák a leginkább keresettek.

Kor és nem meghatározás

A helyes marketing alapja, hogy a megfelelő termékeket, szolgáltatást kínáljuk a vásárlóknak. Az internetes felületek könnyen gyűjthetünk manapság információkat a vásárlási szokásokról, azonban kisekereskedelmi üzletekben ennek felmérése, optimalizálása nem egyszerű feladat. Tudnunk kell, hogy a társadalom mely tagjai térnek be üzleteinkbe, kik érdeklődnek a termékek iránt, kikhez kell igazítani a termékpalettát, szolgáltatást.

Itt tudnak segítségünkre lenni azok az intelligens kamerák, melyek a képen megjelenő emberi arcokat elemezve fejlett algoritmusok segítségével képesek nagy megbízhatósággal meghatározni az elhaladó nemét és körülbelüli korát. Néhány gyártó már ennél is tovább ment, és azt is képesek figyelni, hogy a vásárló a kirakat mely részét és mennyi ideig nézte. Egy ilyen adatbázis összegyűjtése és feldolgozása már kellő információt tud biztosítani az üzemeltetőknek, például hogy kikből áll a jelenlegi vásárló-összetétel, kiket érdemes megcélozni új termékekkel, akciókkal vagy kedvezményekkel.

Ezek a rendszerek anonim adatok szolgáltatásával teszik mindezt lehetővé, a képek rögzítése nélkül, így biztosítva, hogy a személyiségi jogok ne sérüljenek.

Sorfigyelés

A kialakuló sort  vagy torlódást figyelő analitikák a napi szintű használatban lehetnek segítségére az üzemeltetőknek. Az emberek többsége nem szeret fölöslegesen várakozni, sorban állni, mivel ez feszültséget generálhat egyesekben, ezzel rontva a vásárlás élményét, az üzlet megítélését.
Ezt egyik tulajdonos vagy üzemeltető se szeretné, így hasznos lehet egy olyan rendszer, mely képes figyelni a sorok kialakulását a kasszáknál, pultoknál és a lehető legkorábban értesíteni erről a személyzetet, hogy elhárítsák ezt a problémát egy új kassza nyitásával vagy további kolléga odarendelésével.

Az ilyen analitika alapja a sorba rendeződött emberek számlálása és az araszolás sebességének figyelése. Amennyiben a kialakult sorban (előre definiált terület) álló emberek száma meghaladja a meghatározott értéket vagy amennyiben a sorban állók átlagos haladási sebessége a beállított érték alatt van, esetleg a sorban eltöltött idő meghaladja a határértéket, a kamera riasztást tud küldeni az üzemeltetőnek, ezzel késztetve beavatkozásra, péládul kassza nyitásra.

A sorfigyelő analitika alkalmazása kiemelten hasznos lehet nagyobb üzletek, szupermarketek kasszáinak, repterek check-in pultjainak vagy különböző események beléptetési pontjainak monitorozására, figyelésére.

Vélemény, hozzászólás?